#Botox

Botox

Znany lek zmniejszający napięcie mięśni, szeroko rozpowszechniony w medycynie estetycznej, od dawna uważany za magiczny eliksir młodości, sposób na szybkie i skuteczne odmłodzenie skóry.

Czym tak naprawdę jest ta popularna substancja (botoks) i na czym polega jej spektakularne działanie?

Eliksir młodości – botox

Powszechnie znany botoks to nic innego jak preparat uzyskiwany na bazie toksyny botulinowej. Należący do neurotoksyn jad kiełbasiany, wytwarzanego przez bakterie beztlenowe to w rzeczywistości jedna z najsilniejszych naturalnych trucizn. Wiele lat temu odkryto jednak także jego silne działanie terapeutyczne.

Preparaty pozyskiwane z toksyny botulinowej podane w odpowiednio małych dawkach są nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale także szeroko stosowane w medycynie.

Wskazania

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej poleca się przede wszystkim pacjentom, którzy na wskutek różnych chorób mają nieprawidłowe napięcie na twarzy. Z tego względu iniekcje botulinowe są rekomendowane pacjentom z bruksizmem oraz z migreną. Można nim leczyć również nadpotliwość.

Ze względu na działanie paraliżujące mięśnie, botoks sprawdza się przy minimalizowaniu zmarszczek związanymi z pracą mięśni mimicznych. Niweluje oznaki starzenia skóry, przyczyniając się do wizualnego odmłodzenia twarzy poprzez zmniejszenie widoczności:

  • Lwiej zmarszczki (zmarszczki pomiędzy brwiami)
  • Kurzych łapek (zmarszczek promienistych wokół oczu)
  • Poziomych zmarszczek na czole
  • Zmarszczek wokół ust
  • Bruzd zlokalizowanych na grzbiecie nosa, tzw. zmarszczki królicze

Przebieg zabiegu wstrzyknięcia botoksu

Botox jest wstrzykiwany cienką igłą bezpośrednio w zmarszczki mimiczne – dzięki temu powoduje on miejscowe zablokowanie przewodnictwa pomiędzy nerwem a mięśniem, co daje efekt wygładzenia zmarszczki.

Sam zabieg jest szybki i nie powoduje ryzyka pojawienia się poważnych skutków ubocznych – powinien być on jednak wykonany przez specjalistę w tej dziedzinie, który posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie.

Przed wstrzyknięciem preparatu skóra jest dokładnie oczyszczana. Następnie specjalista wyznacza dokładne miejsca zabiegowe. Nabiera botox do strzykawki z cienką igłą i potem wstrzykuje go w wyznaczone miejsca. Sam zabieg nie powoduje uczucia bólu – może wywołać tylko krótko trwający dyskomfort.

Bezpośrednio po wstrzyknięciu botoksu skóra może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona. Nie należy wtedy schylać się, masować miejsc wstrzyknięcia preparatu, korzystać z sauny, opalać się na słońcu i w solarium.

Efekt wstrzyknięcia botoksu nie jest natychmiastowy – pierwsze rezultaty można zauważyć po 3-4 dniach, natomiast pełne po 7-14 dniach. Botox utrzymuje się w skórze przez okres około 3-6 miesięcy. Po tym czasie efekt zaczyna stopniowo zanikać. Wówczas zabieg może być wykonany ponownie.

Przeciwskazania

  • Zażywanie aspiryny i innych leków przeciwbólowych z grupy NLPZ
  • Choroby krwi m.in.: posocznica, krytyczna małopłytkowość, zespoły dysfunkcji płytek, niedobór fibro genu, niestabilność hemodynamiczna
  • Nowotwory. Pacjent może być zakwalifikowany do zabiegu, jeśli minęło co najmniej 5 lat od zakończenia leczenia
  • Białaczki, szpiczaki
  • Ciąża i laktacja
  • Leczenie antykoagulantami
  • Schorzenia wątroby
  • Ostre stany chorób z autoimmunoagresji